Eş Sözcüler

Eylem Tuncaelli

1975 yılında İstanbul’da doğdu. 1999 yılında çevre mühendisliğinden mezun oldu.

İlk gençlik yıllarından itibaren özgürlük, eşitlik, hak ve adalet mücadelesi içinde yer aldı. Ekoloji mücadelesi ile de lise yıllarında Bergama Direnişi ile tanıştı. Üniversite yıllarında insan hakları savunucularından biri olarak sokak muhalefetine katıldı.

2000 yılından bu yana TMMOB içerisinde örgütlüdür. 2004 – 2010 yıllarında TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı olarak görev üstlendi. Örgütlenme, su, mesleki haklar, kadın mühendisler vb birçok komisyonda halen çalışmaktadır.

Su hakkı, barınma hakkı, ulaşım hakkı, kent ve yurttaş (engelli, çocuk, kadın, genç, yaşlı, LGBTİ) hakkı, anti-nükleer, küresel iklim değişikliği, HES karşıtı mücadelelerde yer aldı; ulusal ve uluslararası düzeyde temsiliyet görevleri üstlendi.

Kurucu üyelerinden olduğu Yeşil Sol Parti’nin 2012-2016 yılları arasında Parti Meclisi üyeliğini yaptı.2 Nisan 2016 tarihinde gerçekleşen Yeşil Sol Parti Kongresinde Eş Genel Sözcülüğe seçildi. 02 Aralık 2018 tarihinde yapılan Yeşil Sol Parti Olağan Kongresi’nde Sinan Tutal ile birlikte Eş Genel Sözcülüğe tekrar seçildi.

e-posta: eylem.tuncaelli@yesilsolparti.com

Sinan Tutal

1962 yılında İstanbul’da doğdu.1984 yılında makina mühendisliğinden mezun oldu. Yüksek lisansını İşletme-Üretim Yönetimi üstüne yaptı. Doktorasını Siyaset Bilimi Uluslararası İlişkiler üstüne yaparken, bitirme tezi aşamasında programı bıraktı.

Gençlik yıllarından itibaren eşitlik, özgürlük ve emek mücadelesi içinde yer aldı. 12 Eylül döneminde tutuklandı ve bir süre cezaevinde kaldı. Demokratik Tekstil İşçileri Sendikası’nda görev aldı. 90’lı yıllarda TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şube Yönetim Kurulu’nda yer aldı.

2000 yılında ülkede yükselen F Tipi Cezaevi sistemine geçiş sürecindeki mücadelenin bir parçası oldu ve bu direniş gerekçesi ile tutuklandı.

ÖDP kurucusu olarak Bağcılar İlçe Başkanlığı, İstanbul İl Sekreterliği görevlerini üstlenmesinin ardından 2007 yılında ÖDP İstanbul İl Başkanlığı’na seçildi. Genel Başkan Yardımcılığı yaptığı ÖDP’den 2009 yılında parti içinde ağırlıklı Kürt sorunu üzerinden yaşanan fikri ayrılıkta Özgürlükçü Sol platformla partiden ayrılarak EDP’nin kuruluşunda yer aldı. İstanbul İl Başkanlığı ve Parti Meclisi üyeliği yaptı.

2012 yılında EDP ile Yeşiller Partisi’nin birleşme sürecinde bulundu ve Yeşil Sol Parti’nin kurucusu oldu. Parti Meclisi ve Merkez Yürütme Kurulu’nda görev üstlendiği Yeşil Sol Parti’nin 2 Aralık 2018 tarihinde yapılan 2.Olağan Konferansında Eş Genel Sözcülüğe seçildi.

e-posta: sinan.tutal@yesilsolparti.com