Bez Torbalar Beton Yığınlarını Gizleyemez!

Yürürlüğe giren plastik poşetlerin kullanımın azaltılmasına dair uygulamalar ile kamuoyuna duyurulan bez torba ve file dağıtımı, olumlu gelişmeler olmakla birlikte, doğanın yıllardır AKP eliyle yağmalanmakta olduğu gerçeğini gizleyemez.

Plastik poşet kullanımı, partimiz ve tüm ekolojist/çevreci hareketler tarafından yıllardır eleştirilmektedir. Doğada yok olmayan ve besin zinciri nedeniyle tüm canlılara tehdit oluşturan plastik poşetlerin paralı hale getirilmesi, farkındalığın yaratılması bakımından yararlı olmakla beraber, yeterli değildir.

Poşetin para ile satılması, günün sonunda çöpe gitmeyeceğinin garantisi değildir. Kaldı ki, üretilen ambalaj atığından ilk sorumlu olan üreticidir. Ürettikleri ve kullanıma sundukları ambalajların atıklarını toplamak ve geri dönüştürmek de öncelikle üreticilerin sorumluluğunda olmalıdır. Marketlerin hem plastik poşetleri hem de üzerine kendi reklamlarını bastıkları torbaları satmaları, sorunun çözümü değil, ancak uyanıklık olabilir.

Kullan-at tarzı ile tüketim toplumu çılgınlığının pompalanmasına yol açan, plastikten üretilmiş poşet, tabak, bardak, kaşık, çatal ve benzeri ürünler hızla yasaklanmalı, plastiğin günlük hayatımızdan çıkarılması için bütünsel politikalar geliştirilmelidir.

AKP tarafından dile getirilen bez torba ve file dağıtımı ise, tam anlamıyla göz boyamacadır. Altın madenlerinden HES’lere, çarpık kentleşmeden “Kanal İstanbul” a kadar, tüm tercihleriyle doğanın yağmalanarak yok edilmesi projelerinin sahibi olan AKP’nin dağıtacağı bez torbalar ve fileler beton yığınlarını gizlemeye yetmez.

Son olarak, Beykoz ilçesi Güney ve Kuzey Kirazlı örneklerinde görüldüğü gibi, ÇED raporu düzenleme gereği bile duymaksızın, ormanları yok ederek rant elde etme anlayışından vazgeçmeyen bir zihniyetin bu tür çıkışları göstermelik olmaktan öteye gidemez. Doğanın yok edilmesinin önüne geçmenin tek yolu, bütünsel politikaları istikrar içinde sürdürmektir.

Eylem Tuncaelli – Sinan Tutal
Yeşil Sol Parti
Eş Sözcüleri

PAYLAŞ